Maastojuoksut

 

Kesällä 2021 juostaan maastojuoksu-kisoja tarkemmin tietoa viikkokisat 2021 osiossa.

 

Maastojuoksu-kisat 24.8.2021 hiihtostadionilla

T2014 1km) Hilma Aalto 6,11

P2013 1km) Santtu Kettunen 5,10

P2011 1km) Onni Aalto 4,47, Matias Miettinen 5,12

T2010 1km) Lotta Hassinen 4,52

P2009 1km) Veikka Räsänen 6,37

T2009 2km) Ilona Aalto 9,04, Minnea Miettinen 9,44

T2005 2km) Viivi Räsänen 8,27

P2005 2km) Ilari Suomalainen 9,30

 

Maastojuoksu-kisat 17.8.2021 hiihtostadionilla. Palkinnot tarjosi hiihtojaosto, Kiitos!

 

T2014 1km) Hilma Aalto 5,18

T2013 1km) Mira Hassinen 5,40

P 2013 1km) Veikka Vasiljev 4,47

T 2012 1km) Aada Kettunen 5,27

T2011 1km) Selma Vasiljev 4,41

P2011 1km) Onni Aalto 4,37, Matias Miettinen 5,17

T2010 1km) Lotta Hassinen 5,07

P2009 1km) Veikka Räsänen 5,08

T2009 2km) Minnea Miettinen 10,55, Vilma Kettunen 11,07

T2008 2km) Venla Vasiljev 10,56

T2007 2km) Sara Suihkonen 11,22

T2005 2km) Viivi Räsänen 8,36

 

Maastojuoksut 27.7.2021. Palkinnot tarjosi Viltek Oy, Kiitos!

 

Tytöt 2015 300m

Kerttu Raatikainen 1,26

Tytöt 2014 1km

Hilma Aalto 5,21

Emilia Iivanainen 6,48

Tytöt 2013 1km

Mira Hassinen 5,35

Pojat 2013 1km

Santtu Kettunen 11,19

Tytöt 2012 1km

Aada Kettunen 6,10

Pojat 2011 1km

Ukko Raatikainen 4,29

Onni Aalto 5,01

Tytöt 2010 1km

Lotta Hassinen 5,05

Pojat 2010 2km

Topias Lyytinen 9,33

Tytöt 2009 2km

Ilona Aalto 9,26

Vilma Kettunen 11,01

Outi Pesonen 17,20

Pojat 2009 600m

Veikka Räsänen 2,42

Pojat 2009 2km

Jami Solehmainen 10,23

Valtteri Laitinen 10,24

Pojat 2006 2km

Kalle Aalto 8,03

Tytöt 2005 2km

Viivi Räsänen 8,45

Miehet 2km

Mika Iivanainen 8,11

 

 

 

Maastojuoksut 6.7.2021. Palkinnot tarjosi Viltek Oy, KIITOS! (Matkat olivat jälleen lämpötilan takia normaaleja lyhyemmät)

 

Pojat 20019 100m

Leo Nuutinen 0,54

Tytöt 2018 100m

Pihla Rahkonen 1.11

Pojat 2018 100m

Paavo Markkanen 1,05

Aaro Kalilainen 1,44

Tytöt 2016 100m

Joanna Halttunen 0,39

Tytöt 2014 300m

Taika Mäkinen 1,15

Mette Nuutinen 1,21

Tytöt 2015 600m

Ella Eskelinen 3,06

Tytöt 2014 1km

Emilia Iivanainen 5,06

Aune Heiskanen 7,25

Sylvi Heiskanen 7,25

Tytöt 2013 600m

Mira Hassinen 2,49

Tytöt 2012 1km

Ella Salpakari 5,04

Tytöt 2012 600m

Aada Kettunen 2,28

Tytöt 2011 1km

Selma Vasiljev 4,39

Pojat 2011 600m

Niilo Eskelinen 2,12

Tytöt 2010 1km

Lotta Hassinen 4,37

Pojat 2009 600m

Veikka Räsänen 2,24

Tytöt 2008 1km

Venla Vasiljev 4,24

Tytöt 2005 1km

Viivi Räsänen 3,50

Miehet 2km

Mika Iivanainen 8.00

 

 

Maastojuoksut 22.6.2021. Palkinnot tarjosi S-Market Suonenjoki, KIITOS! (Sää oli poikkeuksellisen kuuma ja tästä johtuen kilpailumatkoja lyhennettiin perinteisistä matkoista.)

 

Pojat 2019 80m

Leo Nuutinen 0,55

Tytöt 2018 80m

Pihla Rahkonen 0,45

Sara Pöyhönen 0,52

Tytöt 2016 80m

Joanna Halttunen 0,27

Tytöt 2015 300m

Sanni Silkkola 1,19

Kerttu Raatikainen 1,24

Tytöt 2014 300m

Mette Nuutinen 1,22

Tytöt 2013 300m

Mira Hassinen 1,14

Pojat 2013 300m

Santtu Kettunen 1,04

Tytöt 2012 300m

Aada Kettunen 1,02

Ella Salpakari 1,03

Pojat 2012 300m

Tomi Pesonen 1,07

Pojat 2011 600m

Ukko Raatikainen 2,12

Tytöt 2010 600m

Lotta Hassinen 2,18

Siiri Kauppinen 2,21

Pojat 2010 600m

Eemil Kämäräinen 2,17

Tytöt 2009 600m

Vilma Kettunen 2,04

Outi Pesonen 3,08

Pojat 2009 600m

Jami Solehmainen 2,09

Tomi Iivanainen 2,34

Tytöt 2008 600m

Moona Kauppinen 1,58

Kiti Kämäräinen 2,03

Tytöt 2005 600m

Viivi Räsänen 1,55

 

 

Maastojuoksut 8.9.2020

 

Pojat 2017 200m

Noel Ropponen 1,23

Tytöt 2016 200m

Venla Nissinen

Pojat 2014 metsälenkki

Miko Nissinen 1,46

Tytöt 2014 metsälenkki

Anni Ryyttäri 2,02

Hilma Aalto 1,44

Tytöt 2014 1km

Sylvi Heiskanen 5,36

Aune Heiskanen 7,10

Pojat 2013 1km

Veikka Vasiljev 4,49

Tytöt 2013 1km

Mira Hassinen 6,00

Pojat 2012 1km

Vili Vatanen 5,38

Tytöt 2012 1km

Ella Salpakari 5,50

Pojat 2011 1km

Alex Muurinen 6,06

Matias Miettinen 5,26

Elmo Tiitinen 4,54

Onni Aalto 5,12

Tytöt 2011 1km

Selma Vasiljev 4,51

Pojat 2010 1km

Jakke Peltonen 6,10

Topias Lyytinen 4,47

Tytöt 2010 1km

Lotta Hassinen 5,10

Hilma Heiskanen 5,29

Pojat 2009 1km

Kalle Ahonen 5,11

Tytöt 2009 1km

Minnea Miettinen 4,35

Ilona Aalto 4,26

Tytöt 2009 2km

Ilona Aalto 9,16

Pojat 2008 1km

Aapo Paavilainen 4,39

Arttu Vehviläinen 6,40

Rasmus Miilunpohja 6,16

Jermu Matilainen 6,22

Onni Luukkonen 6,23

Lauri Pitkänen 5,01

Vilho Tiitinen 4,54

Riku Taavitsainen 6,22

Torsti Janatuinen 6,17

Pauli Järvikylä 4,52

Matti Hänninen 4,46

Otto Pasanen 6,18

Joonas Väänänen 6,24

Tytöt 2008 1km

Venla Vasiljev 4,34

Pojat 2007 1km

Luukas Varis 4,40

Sampo Tulila 6,31

Valtteri Väänänen 5,07

Jonni Heinoja 6,05

Pojat 2007 2km

Erik Vihavainen 10,33

Tytöt 2005 2km

Erika Vesterinen 11,02

Pojat 2005 2km

Lauri Koponen 10,41

Ossi Hakkarainen 9,15

Joni Snelman 10,30

 

Maastojuoksut 1.9.2020

 

Pojat 2019 100m             Pojat 2018

Voitto Laukkanen 3.00      Pietu Kälkäjä 2.12

Pojat 2017 200m            Tytöt 2017 200m

Mio Ryyttäri 1.07                  Maisa Karhu 2.06

Tytöt 2016 200m            Tytöt 2015 metsälenkki

Venla Nissinen 0.55             Kerttu Raatikainen 2.07

Venja Peltonen 0.56

Enni Vehviläinen 0.58

Pojat 2015 metsälenkki     Pojat 2014 metsälenkki

Unto Huttunen 2.36                  Miko Nissinen 1.47

Tytöt 2014

Sylvi Heiskanen 1.43

Hilma Aalto 1.45

Aune Heiskanen 1.58

Anni Ryyttäri 2.06

 

Tytöt 2013 1km                Pojat 2013 1km

Mira Hassinen 6.05            Veikka Vasiljev 4.56

Santtu Kettunen 4.40

Toivo Huttunen 5.55

Tytöt 2012 1km                Pojat 2012 1km

Aada Kettunen 5.28             Vili Vatanen 5.17

Tytöt 2011 1km                 Pojat 2011 1km

Selma Vasiljev 4.40              Elmo Tiitinen----

                                                  Onni Aalto 5.08

                                                  Alex Muurinen 5.50

                                                   Matias Miettinen 5.25

                                                   Ukko Raatikainen 4.31

                                                   Nooa Nyyssönen 4.53

Tytöt 2010 1km                 Pojat 2010 1km

Hilma Heiskanen 5.11           Jakke Peltonen 5.59

Lotta Hassinen 5.01              Topias Lyytinen 4.35

Tytöt 2009 2km                Tytöt 2008 2km

Ilona Aalto 9.38                      Venla Vasiljev 10.42

Vilma Kettunen 10.22

Minnea Miettinen 10.08

Pojat 2007 2km                   Pojat 2006 2km

Kalle Aalto 8.46                        Joona Kauppinen 9.25

Miehet 2km

Mika Iivanainen 9.04

 

Maastojuoksut 25.8.2020

    
     
P2019 200m  P2013 1km 
Voitto Laukkanen2.16 Santtu Kettunen4.38
P2018 200m  Veikka Vasiljev4.51
Pietu Kälkäjä1.10 T2012 1km 
P2017 200m  Ella Salpakari5.38
Noel Ropponen1.01 T2011 1km 
T2016 200m  Selma Vasiljev4.42
Venja Peltonen0.53 P2011 1km 
Joanna Halttunen0.55 Ukko Raatikainen4.36
Venla Nissinen1.03 Nooa Nyyssönen4.46
T2015 400m  Onni Aalto5.21
Kerttu Raatikainen2.05 Matias Miettinen5.23
T2014 400m  T2010 1km 
Hilma Aalto1.35 Lotta Hassinen4.52
Sylvi Heiskanen1.37 Hilma Heiskanen5.16
Emilia Iivanainen1.48 T2010 1km 
Aune Heiskanen1.52 Jakke Peltonen5.52
Anni Ryyttäri2.04 T2009 2km 
P2014 400m  Ilona Aalto9.21
Miko Nissinen1.39 Minnea Miettinen10.07
T2013 1km  P2009 1km 
Mira Hassinen5.59 Paavo Konttinen6.23
   T2008 2km 
   Venla Vasiljev10.36

 

 

Maastojuoksut 18.8.2020

2019 100m

Voitto Laukkanen 2.11

 2018 100m

Pietu Kälkäjä 2,13

2017 100m

Mio Ryyttäri 1,10

Konsta Suihkonen 1,12

2016  100m

Joanna Halttunen 0,54

Venja Peltonen 0,55

 2015 metsälenkki

Oona Laitinen 2,16

 2014 metsälenkki

Hilma Aalto 1,35

Anni Ryyttäri 1,55

Miko Nissinen 1,38

2013 1km

Mira Hassinen 6,08

Santtu Kettunen 4,38

2012 1km

Aada Kettunen 5,38

2011 1km

Minja Tiilikka 6,02

Ukko Raatikainen 4,32

Nooa Nyyssönen 5,02

Matias Miettinen 5,11

2010 1km

Jakke Peltonen 5,54

2009 1km

Ilona Aalto 4,20

Vilma Kettunen 4,27

Minnea Miettinen 4,36

 

 

  

 

Maastojuoksut 30.7.2018, Hiihtomaanmäki

P 2016 100m 1. Sulo Springare 0:50 T2015 200m 1. Peppi Tepponen 1:17, 2. Kerttu Raatikainen 1:18, 3. Oona Laitinen 1:22, T2014 200m 1. Hilma Aalto 0:47, 2. Ella Riikonen 0:52, 3. Sylvi Heiskanen 0:54, 4. Aune Heiskanen 0:55, 5. Emilia Iivanainen 1:02, 6. Henna Kröger 1:09, T2013 1. Laura Van Den Bosche 0:58 P2013 200m 1. Veikka Vasiljev 0:40, 2. Tatu Tepponen 0:43, 3. Jesper Heikkilä 0:45, 4. Eemil Leppinen 0:47, 5. Viljami Leppinen 0:50, T2012 400m 1. Ella Salpakari 1:21, 2. Fanni Hytönen 1:34 P2012 400m 1. Antti-Jussi Kröger 1:35  T2011 400m 1. Selma Vasiljev 1:13 P 2011 400m 1. Aleksi Riikonen 1:05, 2. Elmo Tiitinen 1:06, 3. Ukko Raatikainen 1:12, 4. Nooa Nyyssönen 1:14, 5. Onni Aalto 1:22, 6. Valtteri Paananen 1:31 T2010 1km 1. Hilma Heiskanen 5:44 T2009 1,5km 1. Ilona Aalto 7:01, P2008 1km 1. Vilho Tiitinen 5:07 T2007 1km 1. Helmi Haataja 4:31, 2. Hilla Haataja 4:32 3. Wilma Hytönen 5.35, P2006 1,5km 1. Kalle Aalto 6.37, Lucas Hytönen DNF, M YLEINEN 2km 1. Juha Springare 10:03

Maastojuoksut 16.7.2018, Hiihtomaanmäki

T2016 100m 1. Essi Markkanen 1:31, T2015 200m 1. Peppi Tepponen 1:33, T2014 200m 1. Hilma Aalto 0:47, 2. Emilia Iivanainen 1:02, P2013 200m 1. Veikka Vasiljev 0:41, 2. Eemil Leppinen 0:50, 3. Viljami Leppinen 0:52, T2012 400m 1. Ella Salpakari 1:21, 2. Silja Markkanen 1:44, T2011 400m 1. Selma Vasiljev 1:13, P2011 400m 1. Onni Aalto 1:13 T2009 1km 1. Ilona Aalto 4:41, P2009 1km 1. Tomi Iivanainen 5:48, T2008 1km 1. Venla Vasiljev 4:43, P2006 1km 1. Lucas Hytönen 4:32, 2. Kalle Aalto 4:43

Maastojuoksut 2.7.2018, Hiihtomaanmäki

T2016, 100m; 1) Alma Härmä 0.46, 2) Venla Nissinen 0.49, T2015, 200m; 1) Oona Laitinen 1.19, 2) Peppi Tepponen 1.39, T2014, 200m; 1) Hilma Aalto 0.45, 2) Milla Miilunpohja 0.50, 3) Aune Heiskanen 0.51, 4) Sylvi Heiskanen 0.56, 5) Taika Mäkinen 1.00, P2014, 200m; 1) Miko Nissinen 0.58, T2013, 200m; 1) Emilia Taavitsainen 0.37, 2) Outi Jetsonen 0.42, 3) Elli Härmä 1.00, P2013 200m; 1) Santtu Kettunen 0.38, 2) Veikka Vasiljev 0.40, 3) Tatu Tepponen 0.46, 4) Eino Tiitinen 0.50, T2012, 400m; 1) Aada Kettunen 1.11, 2) Ella Salpakari 1.17, 3) Emma Taavitsainen 1.20, 4) Minja Jetsonen 1.26, P2012, 400m; 1) Lauri Ollikainen 1.14, T2011, 400m; 1) Selma Vasiljev 1.15, P2011, 400m; 1) Sampo Ollikainen 1.09, 2) Elmo Tiitinen 1.10, 3) Nooa Nyyssönen 1.12, 4) Onni Aalto 1.14, 5) Matias Miettinen 1.15, T2009, 1,0km; 1) Ilona Aalto 4.48, 2) Vilma Kettunen 4.53, P2008, 1,5km; 1) Vilho Tiitinen 6.36, P2006, 1,5km; 1) Kalle Aalto 6.31, 2) Lucas Hytönen 6.32

Maastojuoksut 18.6.2018, Hiihtomaanmäki

T 2016, 100m: 1. Venla Nissinen 1:08, T 2015, 200m: 1. Veela Kääriäinen 0:57, 2. Oona Laitinen 1:10, 3. Kerttu Raatikainen 1:18, 4. Peppi Tepponen 2:01, T 2014, 200m: 1. Hilma Aalto 0:45, 2. Emilia Iivanainen 0:53, 3. Aune Heiskanen 0:56, 4. Sylvi Heiskanen 0:56, P 2014, 200m: 1. Miko Nissinen 1:06, T 2013, 200m: 1. Emilia Taavitsainen 0:36, 2. Tilma Kääriäinen 0:42, 3. Olivia Manninen 0:50, P 2013, 200m: 1. Eino Tiitinen 0:35, 2. Veikka Vasiljev 0:40, 3. Santtu Kettunen 0:44, 4. Tatu Tepponen 0:45, 5. Eemil Leppinen 0:46, 5. Viljami Leppinen 0:46, T 2012, 400m: 1. Aada Kettunen 1:13, 2. Ella Salpakari 1:19, 3. Emma Taavitsainen 1:25, 4. Veera Vepsäläinen 1:30, T 2011, 400m: 1. Selma Vasiljev 1:14, P 2011, 400m: 1. Elmo Tiitinen 1:09, 2. Ukko Raatikainen 1:11, 3. Onni Aalto1:15, 4. Matias Miettinen 1:17, 5. Anton Vihavainen 1:24, T 2010 1km. 1. Hilma Heiskanen 5:36, 2. Aada Korhonen 5:49, T 2009, 1km: 1. Ilona Aalto 4.32, 2. Vilma Kettunen 4.52, 3. Minnea Miettinen 5:07, T 2008, 1km: 1. Venla Vasiljev 4:49, P 2008, 1km: 1. Vilho Tiitinen 4:45, T 2007 1km: 1. Arlena Hänninen, P 2007 1km: 1. Erik Vihavainen 4:54, P 2006 1 km: 1. Kalle Aalto 4:36, P 2005: 1. Viljami Tuppura 4.34, M80, 2km: 1. Niilo Korhonen 12.57

 

Maastojuoksukisat 25.9.2017, Hiihtomaanmäki

Matkat 200m, 400m ja 1km

Järjestäjä KiVaLatu

T2015, 200m; 1) Ella Piiroinen 1.04, T2014, 200m; 1) Aune Heiskanen 0.55, 2) Emilia Iivanainen 0.57, 3) Hilma Aalto 0.59, 4) Sylvi Heiskanen 1.04, T2013, 200m; 1) Nelli Nyyssönen 0.52, P2013, 200m; 1) Santtu Kettunen 0.43, 2) Veikka Vasiljev 0.44, 3) Eemil Leppinen 0.57, 4) Viljami Leppinen 0.58, T2012, 200m; 1) Ella Salpakari 0.35, 2) Aada Kettunen 0.36, P2012, 200m; 1) Onni Piiroinen 0.36, 2) Lauri Ollikainen 0.37, 3) Toivo Suihkonen 0.39, T2011, 400m; 1) Selma Vasiljev 1.11, P2011, 400m; 1) Sampo Ollikainen 1.07, 2) Nooa Nyyssönen 1.15, 3) Onni Aalto 1.17, 4) Matias Miettinen 1.17, T2010, 400m; 1) Hilma Heiskanen 1.04, 2) Aada Korhonen 1.09, 3) Karoliina Laitinen 1.18, T2009, 1km; 1) Ilona Aalto 4.01, 2) Vilma Kettunen 4.24, 3) Minnea Miettinen 4.42, 4) Aino-Leena Ollikainen 5.02, 5) Aino Piiroinen 6.26, T2008, 1km; 1) Venla Vasiljev 4.01, 2) Selja Kotanen 4.31, 3) Janna Hirvonen 5.16, 4) Sanni Järvikylä 5.17, 5) Emma Mustonen 5.34, P2008, 1km; 1) Aapo Paavilainen 4.05, P2006, 1km; 1) Lucas Hytönen 3.42, 2) Kalle Aalto 4.00


 

Maastojuoksukisat 18.9.2017, Hiihtomaanmäki

Matkat 200m, 400m, 1km ja 2km

Järjestäjä KiVaLatu

T2015, 200m; 1) Ella Piiroinen 1.08, T2014, 200m; 1) Hilma Aalto 1.01, 2) Aune Heiskanen 1.11, 3) Sylvi Heiskanen 1.15, 4) Anni Ryyttäri 1.19, P2013, 200m; 1) Santtu Kettunen 0.49, 2) Eemil Leppinen 1.04, 3) Viljami Leppinen 1.07, T2012, 200m; 1) Aada Kettunen 0.38, 2) Ella Salpakari 0.56, P2012, 200m; 1) Onni Piiroinen 0.39, 2) Lauri Ollikainen 0.4, 3) Toivo Suihkonen 0.44, T2011, 400m; 1) Selma Vasiljev 1.13, P2011, 400m; 1) Sampo Ollikainen 1.1, 2) Matias Miettinen 1.15, 3) Onni Aalto 1.16, T2010, 400m; 1) Hilma Heiskanen 1.06, T2009, 1km; 1) Ilona Aalto 3.51, 2) Vilma Kettunen 4.14, 3) Minnea Miettinen 4.29, 4) Aino-Leena Ollikainen 5.03, P2009, 1km; 1) Tomi Iivanainen 4.51, T2008, 1km; 1) Venla Vasiljev 4.03, 2) Selja Kotanen 4.4, 3) Janna Hirvonen 5.23, P2008, 1km; 1) Aapo Paavilainen 4.07, 2) Eero Hyytiäinen 4.12, T2007, 1km; 1) Hilla Haataja 3.47, 2) Helmi Haataja 3.52, P2006, 1km; 1) Kalle Aalto 3.46, M1900-luku, 2km; 1) Mika Iivanainen 7.31